Wiadomości z rynku

środa
8 stycznia 2025

RSP - niemieckie odkurzacze

Maszyny budowlane. Koparki ssące RSP
13.02.2009 00:00:00
Koparki ssące RSP, nowość na polskim rynku, wykorzystywane są do wielu zadań w miejscach, gdzie trudno jest pracować zwykłej koparce z powodu trudnego dostępu. Wykorzystuje się je do kopania rowów przy istniejących przewodach, które łatwo można by uszkodzić zwykłą maszyną. Można używać ich również przy naprawach torowisk, przy usuwaniu zanieczyszczeń środowiskowych, pielęgnacji drzew i do odsysania kruszywa, wody, błota, gruzu i kamieni o średnicy do 25 cm. W ofercie firmy Bicco Technologie Transportowe znajdziemy cztery modele niemieckich maszyn budowlanych. Pierwsze koparki ssące pojawiły się na rynku 15 lat temu.
Koparki ssące RSP, nowość na polskim rynku, wykorzystywane są do wielu zadań w miejscach, gdzie trudno jest pracować zwykłej koparce z powodu trudnego dostępu. W ofercie firmy Bicco Technologie Transportowe znajdziemy cztery modele niemieckich maszyn.
Pierwsze koparki ssące pojawiły się na rynku 15 lat temu. W naszym kraju maszyny te nie są szczególnie popularne, jednak od paru lat oferuje je kilku importerów. Najnowszą propozycją są maszyny niemieckiej firmy RSP Saugbagger. Koparki ssące w krajach zachodnich wykorzystywane są przede wszystkim do prac w centrach miast, szczególnie tam, gdzie dotarcie zwykłą dużą koparką jest utrudnione. Pracują m.in. w firmach, które serwisują wodociągi i różnorakie sieci kablowe. Wykorzystuje się je do kopania rowów przy istniejących przewodach, które łatwo można by uszkodzić zwykłą maszyną. Można używać ich również przy naprawach torowisk, przy usuwaniu zanieczyszczeń środowiskowych, pielęgnacji drzew i do odsysania kruszywa, wody, błota, gruzu i kamieni o średnicy do 25 cm.
Podwozie z odkurzaczem
Zabudowy koparek ssących RSP montowane są na podwoziach dwu-, trzy- lub czteroosiowych pojazdów ciężarowych (minimalne DMC to 18 t i przynajmniej 280 KM mocy). To daje im przewagę nad zwykłymi koparkami, które do przemieszczania potrzebują zestawów ciężarowych, a tymi nie wszędzie da się wjechać. Sama zabudowa koparki ssącej konstrukcyjnie przypomina odkurzacz. Ma ona długą rurę (zasięg do 100 metrów), którą zasysa materiał do wnętrza dużej skrzyni wyposażonej w wywrot. Wentylator tego dużego odkurzacza potrafi wytworzyć podciśnienie 40 tys. Pa. Maksymalna wydajność koparki to 32 tys. m sześc. na godzinę. Wąż ssący umieszczony jest na ruchomym wysięgniku sterowanym hydraulicznie, co ułatwia obracanie nim wokół niemal całej zabudowy. Minusem urządzenia jest nieduża dysza wlotowa, do której nie zmieszczą się kamienie o średnicy większej niż 25 cm. W środku urządzenia zasysany materiał oddzielany jest od strugi powietrza. Powietrze trafia do komory separacyjnej, gdzie jest suszone i oczyszczane. Całe sterowanie maszyną może odbywać się przy pomocy pilota zdalnego sterowania połączonego kablem z centralką sterującą lub opcjonalnie pilotem korzystającym z fal radiowych.
Cztery modele
W naszym kraju sprzedawane są cztery modele koparek ssących firmy RSP. Ich szerokości wynoszą od 2,3 do 2,5 metra. Maksymalny zasięg ramienia ssącego waha się od 70 do 100 m, zaś głębokość ssania od 15 do 20 m. Najmniejszy z modeli, ESE 18/4, ma kontener o pojemności 4 m sześc.; największy, ESE 32/7, wyposażony jest w skrzynię z kiprem o pojemności od 7 do 10 m sześc.
Podstawowe dane najpopularniejszej koparki ssącej RSP ESE 26/7
Wymagane DMC podwozia 26 t
Minimalna wymagana moc podwozia 310 KM
Maksymalna głębokość ssania 20 m
Maksymalny promień roboczy 100 m
Ciąg powietrza 25.000-32.000 m sześc./h
Wytwarzane podciśnienie 17-22 tys. Pa
Ciśnienie kompresora 7 barów
Objętość kontenera 7-8 m sześc.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.